Prep scoreboard (March 22 results) (2024)

BOYS BASKETBALL

CIF State Regional Championships

At Ontario

Saturday’s Division Finals

At Citizens Bank Arena, Ontario

Open: Santa Ana Mater Dei 59, L.A. Westchester 54

Division I: Corona Centennial 80, Chino Hills 73

Division II: Bellflower St. John Bosco 72, Compton 55

At Colony High, Ontario

Division III: West Hills Chaminade 53, Rancho SM Santa Margarita 52

Division IV: Torrance Bishop Montgomery 66, Montebello Cantwell Sacred Heart 56

Division V: La Canada Renaissance Academy 58, L.A. View Park 55

GIRLS BASKETBALL

CIF State Regional Championships

At Ontario

Saturday’s Division Finals

At Citizens Bank Arena, Ontario

Open: Long Beach Poly 56, Etiwanda 46

Division I: Moreno Valley Canyon Springs 66, Mission Hills Alemany 51

Division II: West Hills Chaminade 67, West Torrance 50

At Colony High, Ontario

Division III: Santa Barbara 58, Rancho SM Santa Margarita 48

Division IV: Chatsworth Sierra Canyon 59, Gardena Serra 52

Division V: La Jolla Country Day 54, Reedley Immanuel 33

BASEBALL

Bully’s East Tournament

Championship: Mount Miguel 8, Mar Vista 1. WP- Moreno (MM)3-0. Notable: Moreno (MM) 12 K; Keller (MM) 3-4, 2 RBI, 2 2B.

Patrick Henry 5, La Jolla 2. WP – Jarvis (PH) 2-0, 4 2/3 IP, 1 R. Notables: Ping (PH) HR; Hatch (PH) 2-3; Volger (LJ) 2-3, 2 2B.

Christian Patriot Tournament

Championship: Madison 4, Christian 3.

Eagles Classic

Foothills Christian 12, Borrego Springs 10.WP- Profeta (FC) 3-0.

Tri-City Christian 19, High Tech CV 4. WP – Giese (TCC) 1-0, 4 IP. Notables: Giese (TCC) 4-4, 4 R, 2 B, 3 B, 3 RBI; Reitmeyer (TCC) 4-5, 1 R, 3 RBI; Stump (TCC) 4-5, 2 R, 3 RBI.

Foothiller-Aztec Tournament

Championship: Vista 2, Montgomery 1. WP – Ott (V) 2-0.

Hilltop Lolita’s Tournament

Championship: Poway 2, Rancho Bernardo 0. WP – Moncrief (P) 2-0.

Las Vegas Tournament

Bishop’s 7, Pahrump Valley (Nv.) 0

Pirate-Falcon Classic

Championship: Great Oak 1, Temecula Valley 0

Nonleague

Crescenta Valley 5, Mater Dei 2

Hoover 11, Liberty Charter 2

SOFTBALL

Duds by Dudes Tournament

Championship: Imperial 4, OLP 0

Third Place: Chula Vista 8, Helix 3

Seventh Place: Serra 9, La Jolla 1, 5 innings

Chula Vista 8, LJ Country Day 0

Imperial 12, Serra 6

OLP 0, Helix 0, Tie – time limit

Hilltop Tournament

Calexico 3, Olympian 1.

Eastlake 9, Clairemont 8.WP-Manti (E). Notable: Manti (E) 3-3; Fisher (E) 3-4.

EC Southwest 8, Francis Parker 0.

Otay Ranch 12, EC Southwest 5.WP-Bachtell (OR).

Eastlake 4, Scripps Ranch 3.WP-Manti (E). Notable: Casillas (E) 3-4.

Clairemont 8, El Capitan 6.

Steele Canyon 4, Francis Parker 1.

Hilltop 6, Calexico 0.WP- Ra. Moraga (H). Notable: Samaniego 2-3, 3B, 2 R, HR.

Mater Dei 7, Mira Mesa 2.WP-White (MD).

Mater Dei 7, Santana 1.WP-Morales (MD). Notable: Gonzales (MD) 4-4, 3 RBI.

Valhalla 10, Olympian 5.

Brawley 10, Santana 1.

El Capitan 5, Scripps Ranch 4.

Otay Ranch 9, Steele Canyon 1.WP-Aguirre (OR). Notable: Bachtell (OR) 3-R HR.

Valhalla 7, Hilltop 1.

North County Tournament

Escondido 4, Del Norte 1.

Escondido 7, El Camino 5.

Mission Hills 7, El Camino 3.

Torrey Pines 10, Orange Glen 1.WP-Reyes (TP). Notable: Poh (TP) 3-4, 2 R, 2 3B, 3 RBI; Evans (TP) 2-3, 3B, 2 RBI; Wolking (TP) 2-3, R.

Carlsbad 3, Poway 2.WP – Bandimere (C) 5 IP. Notables: E. Tancastelli (C) 2 R Homerun; Marsh (P) 2-3, 2 Run Homerun.

Ramona 11, Vista 5.

San Marcos 9, Ramona 2.

Rancho Bernardo 3, La Costa Canyon 2.WP- White (RB). Notable: Casper (LCC) 2-R HR.

Rancho Buena Vista 8, San Pasqual 3.WP-K.Hughen (RBV). Notable: Aviu (RBV) 2-2, HR, RBI, 3 R, 3 SB; Fischer (RBV) 1-2, HR, 3 RBI, R; Huerta (RBV) 2-2, SB, R, 2 RBI; Rosas (RBV) 2-2, RBI.

Rancho Buena Vista 3, Rancho Bernardo 1.WP-Bailey (RBV). Notable: Aviu (RBV) 2-2, 2B, R, RBI; Huerta (RBV) 2-3, 3B, RBI, SB, R.

Vista 8, San Dieguito 1.WP – Mika Imoto (V). Notable: Deija Dawson (V) 3-4, HR, 2 R.

Poway 6, San Marcos 2.WP – Dages (P) 2-0, CG. Notables: Stewart (P) 2-3, 2 B, 3 R, RBI.

La Costa Canyon 7, San Pasqual 1.WP-Hennessy (LCC). Notable: Hennessy (LLC) 2-3, CG, 3 RBI, R.

Torrance National Tournament

West Torrance 5, Central 2

SWIMMING

Sundevil Invitational

At Mt. Carmel

Girls

200 free — Dupuis (LCC) 1:57.56, Cooper (TemChap) 2:01.29, Yngson (East) 2:01.87, Orie (MC) 2:04.34. Proffit (Hel) 2:04.45, Nichols (TemChap) 2:04.55.

200 IM — Wood (Tem Chap) 2:09.46, McDonald (LCC) 2:09.58, Toetter (MC) 2:13.71, Chen (CanCrst) 2:15.86, Yang (CanCrst) 2;16.43, Schwab (Pow) 2:17.13.

50 free — Frederick (TemChap) 25.19, Prentice (TemGO) and Chen (SP) 25.51, Collins (Pow) 25.68, Kulik (LCC) 25.71, Provines (MC) 25.75.

100 fly — Kulik (LCC) 58.56, Chen (CanCrst) 59.35, Reilly (MC) 1:00.05, Mang (RBV) 1:01.05, Prentice (TemGO) 1:02.00, Thompson (TemGO) 1:02.62.

100 free — Provines (MC) 55.50, Liu (CanCrst) 55.57, Moore (Tem GO) 56.01, Jacob (LCC) 56.37, Collins (Pow) 56.96, Cooper (TemChap) 56.96.

500 free — Schmidt (UC) 5:22.80, LeBlanc (CanCrst) 5:22.90, Nichols (TemChap) 5:36.58, Pepin (Pow) 5:38.23, Webster (TemGO) 5:42.24, Vukovics (Clas) 5:42.55.

100 back — Reilly (MC) 59.16, Frederick (TemChap) 1:00.18, Toetter (MC) 1:01.20, Moore (TemGO) 1:02.46, Estes (Imp) 1:02.90, Liu (CanCrst) 1:02.99.

100 breast — Wood (TemChap) 1:07.13, McDonald (LCC) 1:08.66, Chen (SP) 1:09.33, Yngson (East) 1:10.12, Nelson (Pow) 1:12.72, Yang (CanCrst) 1:12.76.

Boys

200 free — Schenk (MC) 1:42.94, McCloskey (LCC) 1:43.17, Li (CanCrst) 1:48.24, Ferrell (MC) 1:48.27, Twyman (CanCrst) 1:48.64, Santana (CanCrst) 1:48.65.

200 IM — Schmid (CanCrst) 1:55.88, Evangelista (MC) 1:58.67, Randazzo (East) 2:00.98, Nelson (Pow) 2:01.26, Mendoza (EC Sw) 2:02.59, Hong (MC) 2:04.30.

50 free — Marshall (VC) 22.51, Jeffery (East) 22.55, German (TemGO) 22.77, Yam (East) 22.83, Zhu (CanCrst) 23.35, Kemper (TemGO) 23.52.

100 fly — Mendoza (EC Sw) 51.28*, McCloskey (LCC) 51.76, Santana (CanCrst) 53.06, Twyman (CanCrst) 54.78, Vukovics (Clas) 57.09, Macchio (CanCrst) 57.56.

100 free — Evangelista (MC) 48.83, German (TemGO) 49.97, Jeffery (East) 50.20, Cottle (SR) 50.23, Zhu (CanCrst) 50.73, Danzer (MC) 50.76.

500 free — Schenk (MC) 4:33.12*, Li (CanCrst) 4:46.52, Ferrell (MC) 4:46.96, Santana (CanCrst) 4:47.04, Baer (Clas) 4:51.74, Nelson (Pow) 4:58.77.

100 back — Schmid (CanCrst) 52.46*, Hong (MC 54.20, Vasquez (EC Sw) 55.01, Santana (CanCrst) 55.10, Scarski (LCC) 55.24, Thomson (CanCrst) 57.12.

100 breast — Randazzo (East) 59.73, Clancy (LCC) 1:04.39, Silva (EC Sw) 1:05.01, Cattle (SR) 1:05.34, Nathanson (MC) 1:05.49, Kang (CanCrst) 1:06.27.

  • — meet record

TRACK AND FIELD

Sweetwater Relays

Division I teams: 1. Sweetwater 132, 2. Eastlake 120, 3. Otay Ranch 110.

Division II teams: 1. Imperial 155, 2. Serra 144, 3. Mater Dei 124.

Prep scoreboard (March 22 results) (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Fr. Dewey Fisher

Last Updated:

Views: 6149

Rating: 4.1 / 5 (42 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Fr. Dewey Fisher

Birthday: 1993-03-26

Address: 917 Hyun Views, Rogahnmouth, KY 91013-8827

Phone: +5938540192553

Job: Administration Developer

Hobby: Embroidery, Horseback riding, Juggling, Urban exploration, Skiing, Cycling, Handball

Introduction: My name is Fr. Dewey Fisher, I am a powerful, open, faithful, combative, spotless, faithful, fair person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.